Zadzwoń lub napisz do nas:
+48 91 431 75 38
+48 510 244 107
biuro@megaton.pl

Jak dobrać średnicę i gatunek drutu spawalniczego?

Spawanie metodą MIG/MAG wymaga doboru właściwego drutu spawalniczego. To on w dużej mierze odpowiada za jakość wykonanych spoin, dlatego warto dowiedzieć się, jaką średnicę powinien mieć drut spawalniczy oraz jaki rodzaj materiałów spawalniczych wybrać. Wyjaśniamy, w jaki sposób dobrać drut spawalniczy i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Kryteria doboru drutu spawalniczego

Spawanie pozwala na trwałe łączenie elementów metalowych, dlatego stanowi powszechnie stosowaną metodę wykonywania spoin w różnych zakładach produkcyjnych i warsztatach naprawczych. Decydując się na korzystanie ze spawarki MIG/MAG, musimy dobrać odpowiedni pod względem średnicy i gatunku drut spawalniczy. Nie jest to proste zadanie, zwłaszcza dla amatorów, bo na rynku dostępnych jest wiele materiałów spawalniczych o różnym przeznaczeniu oraz odmiennej jakości. Poszukując idealnie dobranego do zastosowania drutu spawalniczego, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj i grubość materiału, który ma być spawany.

Wybór drutu spawalniczego – jaka średnica będzie odpowiednia?

Druty spawalnicze różnią się pod względem średnicy. Do spawania cienkich blach o maksymalnej grubości 1 mm stosowany jest drut spawalniczy o średnicy 0,8 mm. Nieco grubsze blachy, których grubość oscyluje w granicach 2 – 8 mm wymagają zastosowania drutu spawalniczego o średnicy 1,2 mm. Do najczęściej stosowanych drutów spawalniczych zaliczamy także materiały o średnicy 0,2 mm i 0,6 mm, które stosowane są w przypadku spawania cienkich blach. Podczas wyboru średnicy drutu spawalniczego trzeba kierować się zasadą – im grubszy materiał, tym większa średnica wybranego drutu, bo tylko wówczas będzie można wykonać wysokiej jakości spoiny i uniknąć poprawek spawalniczych.

Wybór drutu spawalniczego – jaki gatunek wybrać?

Gatunek drutu spawalniczego ma wpływ na jakość powstającej spoiny oraz komfort pracy spawacza. Możemy wyróżnić dwa najbardziej popularne gatunki drutu spawalniczego, czyli SG2 oraz SG3. Drut SG3 cechuje się zwiększoną zawartością składników, dzięki czemu można uzyskać wytrzymałe i wolne od zanieczyszczeń spoiny. Drut SG2 cechuje się uniwersalnym zastosowaniem i dobrze sprawdzi się w większości prac spawalniczych, które wykonywane są np. w zakładach blacharskich i ślusarskich.

© MEGATON / Projekt i realizacja PADO