baner
pl en
haslo2
Zadzwoń lub napisz do nas:
+48 91 431 75 38
+48 510 244 107
biuro@megaton.pl

Blog

jak-odpowiednio-wybrac-buty-robocze
Jak odpowiednio wybrać buty robocze?

Nadrzędnym celem obuwia roboczego jest zapewnienie stopom i nogom stosownej ochrony podczas wykonywania różnorodnych prac fizycznych, w których istnieje ryzyko urazu kończyn dolnych spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi. Zagrożenia w miejscach pracy bywają różne — od szkodliwego działania wilgoci i mrozu, poprzez oparzenia czy działanie niebezpiecznych substancji chemicznych. Zatem wybór butów roboczych o określonych właściwościach w dużej mierze zależy od tego, jakie warunki panują w miejscu, w którym wykonujemy swoje obowiązki.

Buty robocze a warunki panujące w miejscu pracy

Większość butów roboczych dostępnych na rynku zabezpiecza stopy przed kilkoma rodzajami zagrożeń jednocześnie. W praktyce jednak podczas wyboru obuwia zawsze należy uwzględnić warunki panujące w miejscu pracy. Robotnik obsługujący koparkę powinien wybrać inny model niż spawacz czy mechanik.

Konieczne jest też określenie zagrożeń, na jakie jesteśmy narażeni w danym miejscu pracy. Dostępne są buty chroniące przed czynnikami mechanicznymi, biologicznymi, termicznymi, chemicznymi, przed porażeniem prądem elektrycznym, antystatyczne, a także przystosowane do pracy w atmosferze zagrożonej wybuchem itp.

Warto też uwzględnić stopień zagrożeń, przed którymi obuwie robocze powinno chronić. Pod tym względem wyróżniamy: obuwie bezpieczne (S), obuwie ochronne (P), obuwie zawodowe (O).

Konstrukcja obuwia roboczego

Istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest konstrukcja obuwia roboczego. Rozróżniamy przede wszystkim: buty, półbuty, trzewiki, buty do kolan oraz z przedłużoną cholewką. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim miejsce wykonywania pracy. W trudnych warunkach należy wybrać buty wysokie — do połowy łydki lub nawet do kolan. W warunkach terenowych przy zmiennej pogodzie stosowane są półbuty, które zapewniają nie tylko prawidłowe podparcie, ale i odpowiednią wentylację. Często używane są także trzewiki robocze, które chronią nie tylko stopy, ale i kostkę, zapewniając jej stosowną stabilizację.

Co ciekawe, w niektórych sytuacjach najlepszymi butami roboczymi są sandały, używane głównie latem podczas prac obarczonych stosunkowo niskim poziomem ryzyka. Ich najważniejszą zaletą jest przede wszystkim bardzo dobra wentylacja.

Najważniejsze właściwości obuwia roboczego

Jest kilka istotnych kwestii, które wpływają na komfort, a przede wszystkim poziom ochrony zapewnianej przez buty robocze. Jedną z nich jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Kluczową rolę odgrywa podeszwa. Obuwie robocze często wyposażone jest w dwuwarstwowe podeszwy, które gwarantują wytrzymałość i komfort użytkowania. Spodnia warstwa jest wówczas wykonana z twardego i odpornego na zużycie materiału, fragment podeszwy bliżej stopy jest miękki i wygodny.

Materiał użyty do wykonania wierzchu buta uzależniony jest od tego, przed czym obuwie ma chronić użytkownika. Przykładowo, wybierając buty do pracy na zewnątrz, należy zwrócić uwagę na materiał, który wykazuje odporność na warunki atmosferyczne, w tym przede wszystkim wodę, niskie temperatury, błoto.

Kolejnym ważnym aspektem jest waga butów. Chociaż obuwie robocze musi być solidne, to jednak ich ciężar powinien być możliwie jak najmniejszy. Zbyt ciężkie buty są niekomfortowe, szczególnie w przypadku robót wykonywanych przez wiele godzin.

Poszukując odpowiednich butów roboczych, warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z ich właściwościami. Konieczne jest też uwzględnienie specyfiki wykonywanej działalności i rodzaju występujących zagrożeń w miejscu pracy. Wygodne, solidne, a przede wszystkim skutecznie zabezpieczające stopy obuwie może mieć bezpośredni wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale przede wszystkim zdrowie i samopoczucie pracowników.

© MEGATON / Projekt i realizacja PADO