baner
pl en
haslo2
Zadzwoń lub napisz do nas:
+48 91 431 75 38
+48 510 244 107
biuro@megaton.pl
spawanie2

Jaką odzież roboczą powinni mieć spawacze?

Powstały w procesie spawania łuk spawalniczy generuje ogromną temperaturę, silny hałas, a także szkodliwe dla wzorku promienie nadfioletowe. W związku z tym osoby wykonujące zawód spawacza na każdym etapie swojej pracy narażone są na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego, aby zminimalizować zagrożenie, niezbędne jest zaopatrzenie każdego spawacza w odzież ochronną, spełniającą wszelkie normy bezpieczeństwa, a także zapewniającą odpowiedni komfort pracy.

Odzież ochronna dla spawacza z perspektywy prawa

Przede wszystkim pracodawca jest zobowiązany zapewnić spawaczowi odzież ochronną, spełniającą normę EN ISO 11611, według której strój pracownika musi dokładnie zakrywać jego tułów, szyje, ramiona, nogi oraz stopy. Zatem kompletna odzież robocza powinna się składać z kurtki spawalniczej, bluzy lub kombinezonu, spodni, fartucha, rękawów ochronnych, ochraniaczy na stopy i kaptura spawalniczego.

Ponadto wyżej wspomniana norma wymaga, aby odzież chroniła przed:

  • iskrami szlifowanych metali;
  • kontaktem z otwartym płomieniem i wysokim poziomem promieniowania cieplnego;
  • odpryskami kropli roztopionych metali;
  • porażeniem prądem elektrycznym podczas kontaktu z przewodami pod napięciem do 100 V.

Co więcej, powyższa norma dzieli odzież ochronną na klasę 1 i 2. Ubranie zaliczane dla klasy 1 jest przeznaczone do spawania powodującego niewielkie ilości odprysków oraz słabe promieniowanie cieplne. Z kolei klasa 2 obejmuje odzież chroniącą przed liczniejszymi odpryskami i silniejszym promieniowaniem cieplnym.

Strój spawacza powinien spełniać także inne normy oraz atesty m.in.: ISO 15025, ISO 6942, ISO 9150, ASTM F1959/F1959M-12, NFPA 2112. Oprócz tego ważne jest odpowiednie dopasowanie odzieży ochronnej do wykonywanej przez spawacza metody spawalniczej.

Czym powinien się charakteryzować ochronny strój dla spawacza?

Najważniejszą cechą wierzchniej spawalniczej odzieży ochronnej jest jej niepalność oraz odporność na promieniowanie cieplne – każdy element stroju musi być pokryty specjalną warstwą trudnopalnego środka impregnującego. Równie ważna jest struktura materiału, która powinna być odporna na jego przerwanie i przedostanie się przez niego gorących odprysków metali oraz iskier podczas korzystania ze spawarki. Dlatego najlepszym wyborem będą ubrania wykonane z tkaniny trudnopalnej z powłoką polimerową lub z naturalnej, grubej i odpowiednio zaimpregnowanej skóry.

Oprócz odzieży wierzchniej istotne jest także zastosowanie odpowiedniego nakrycia głowy w postaci maski lub przyłbicy spawalniczej odpornej na wysoką temperaturę oraz wyposażoną w wizjer z filtrem, zapewniający dobre pole widzenia i ochronę wzroku przed promieniowaniem. Jednak, aby ochrona była skuteczniejsza, spawacz powinien mieć pod maską kaptur spawalniczy.

Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie stóp i dłoni. Buty muszą być odporne na odpryski, iskry oraz posiadać podeszwę antyprzebiciową, olejoodporną, antystatyczną i antypoślizgową. Z kolei rękawice muszą być wykonane z materiału niepalnego i odpornego na działanie wysokich temperatur oraz zapewniającego dobrą chwytność.

© MEGATON / Projekt i realizacja PADO