baner
pl en
haslo2
Zadzwoń lub napisz do nas:
+48 91 431 75 38
+48 510 244 107
biuro@megaton.pl
wiercenie

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki?

Wiertarka to urządzenie, które wykorzystywane jest nie tylko w firmach remontowych i budowlanych czy profesjonalnych warsztatach, ale i przez amatorskich majsterkowiczów w domach. W każdym przypadku bardzo ważny jest wybór takiego urządzenia, które zapewni nie tylko wydajne, sprawne działanie dostosowane do potrzeb, ale i trwałość. Na co zwracać uwagę przy zakupie wiertarki? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.

Wiertarka do zastosowań profesjonalnych, półprofesjonalnych lub amatorskich

Przy zakupie wkrętarki warto określić, do czego tak naprawdę będzie ona potrzebna. Jeśli będzie używana wyłącznie do prostych prac domowych, nie musisz od razu decydować się na najdroższy sprzęt o najlepszych parametrach, ponieważ zwyczajnie nie wykorzystasz całego potencjału, jaki zapewnia. Jeżeli często majsterkujesz lub podejmujesz się bardziej zaawansowanych prac domowych, możesz postawić na sprzęt półprofesjonalny o nieco wyższych parametrach.

Rzecz jasna profesjonaliści, którzy korzystają z wiertarek regularnie i bardzo intensywnie, muszą mieć znacznie wyższe wymagania. Wiercenie w takich materiałach, jak np. beton, wymaga solidnej mocy i wydajności silnika.

W każdym przypadku kluczowa jest wysoka jakość sprzętu, która zawsze powinna iść w parze z ceną. Jeśli chcesz mieć pewność niezawodności, wydajności i trwałości, wybierz produkt od sprawdzonych producentów. Polecamy dostępne w naszej ofercie wiertarki MAKITA, HITACHI, HIKOKI, RUPES, METABO, FEIN, BOSCH, STANLEY.

Rodzaj wiertarki i najważniejsze parametry

Rodzajów wiertarek jest co najmniej kilka, w tym m.in. ręczne, magnetyczne, kątowe itp. Standardowo jednak dzielimy je na wiertarki udarowe i bezudarowe. Urządzenia bezudarowe przeznaczone są głównie do użytku amatorskiego. Są dostępne w stosunkowo niskich cenach. Cechują się też lekkością i łatwością obsługi. Wręcz idealnie nadają się do prostych, sporadycznych prac domowych, głównie przy miękkich materiałach, np. drewnie.

Wiertarki udarowe przeznaczone są do cięższych prac, dlatego zaliczane są do półprofesjonalnej i profesjonalnej kategorii produktów. Umożliwiają tworzenie otworów nawet w twardych materiałach, jak np. cegła, beton, kamień, płyty ceramiczne. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju urządzenia dostępne są także w wersji dla amatorów, chociaż działają niczym wiertarki bezudarowe o rozszerzonej funkcjonalności (od czasu do czasu można ich użyć do nieco twardszych materiałów).

Do istotnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, zaliczamy przede wszystkim moc wiertarki. Amatorskie sprzęty zwykle cechują się mocą w granicach 6 do 10 V. Jeśli potrzebny jest sprzęt do nieco bardziej skomplikowanych i wymagających zadań, warto zainwestować w wiertarkę o mocy w przedziale 9,5-14 V. Istotny jest też typ zasilania, np. akumulatorowe lub sieciowe (czyli z przewodem). Warto też zwrócić uwagę na moc silnika wiertarki. Standardowo jest to ok. 500-600 W. Moc ponad 650 W nadają się do cięższych zastosowań i zwykle wyposażone są w przekładnie dwubiegunowe.

© MEGATON / Projekt i realizacja PADO