baner
pl en
haslo2
Zadzwoń lub napisz do nas:
+48 91 431 75 38
+48 510 244 107
biuro@megaton.pl
buty-robocze

Podział obuwia ochronnego ze względu na przeznaczenie

Obuwie ochronne to kategoria obejmująca buty, dzięki którym nasze nogi oraz stopy chronione są przed oddziaływaniem różnych zewnętrznych czynników mogących doprowadzić np. do niebezpiecznych poparzeń skóry czy też zranień. Konstrukcja obuwia roboczego jest naprawdę zróżnicowana. Wśród tego typu butów występują bowiem między innymi trzewiki, półbuty, buty do kolan oraz buty z przedłużoną cholewką, a na ich wyposażeniu mogą znaleźć się również elementy dodatkowe w postaci podnosków czy specjalnych wkładek odpornych na przebicie. Warto również wspomnieć o tym, że jeden rodzaj obuwia ochronnego może być przydatny w kontekście kilku różnych zagrożeń, a dokładne właściwości danych butów są uzależnione materiału wykonania.

Obuwie ochronne należy do butów roboczych, jednak nie wszystkie buty robocze zalicza się do ochronnych. Butami roboczymi z reguły nazywamy obuwie, które w zasadzie nie posiada  żadnych cech ochronnych (nie jest to przedmiot ochrony indywidualnej). Jego stosowanie jest jednak wymagane w zakładach pracy ze względu na różne przepisy z zakresu BHP. Natomiast obuwie ochronne koniecznie musi posiadać także określone normy oraz atesty.

Obuwie ochronne w kontekście ich przeznaczenia

Obuwie ochronne możemy dzielić i kategoryzować na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest podział ze względu na poziom zagrożeń, konstrukcję oraz przeznaczenie. W trzecim z tych podziałów odnoszących się do przeznaczenia obuwia ochronnego wyróżniamy takie jego typy jak:

  • obuwie chroniące przed czynnikami biologicznymi;
  • obuwie chroniące przed czynnikami termicznymi;
  • obuwie chroniące przed czynnikami chemicznymi;
  • obuwie chroniące przed czynnikami mechanicznymi;
  • obuwie chroniące przed porażeniem prądem;
  • obuwie chroniące przed czynnikami atmosferycznymi (np. wilgoć);
  • obuwie antystatyczne chroniące przed efektem ESD;
  • obuwie ochronne stosowane w miejscach, gdzie mogą pojawić się wybuchy.

Poza wcześniej wymienionymi już atestami każde obuwie ochronne powinno posiadać również bardzo czytelne oznakowanie, w którym powinniśmy obowiązkowo znaleźć rozmiar obuwia, znak firmowy i oznaczenie producenta, a także dokładną datę produkcji, numery norm, jakie obejmują to obuwie oraz określenie kategorii ochronnej.

 

© MEGATON / Projekt i realizacja PADO